Zamieszanie wokół Katalonii negatywnie odbija się na rynku

Sytuacja w Katalonii po referendum niepodległościowym staje się coraz bardziej poważna. W trakcie weekendu, parlament Katalonii ogłosił niepodległość tego regionu wobec Hiszpanii. Nie trzeba było długo czekać na reakcje rządu kraju z Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpańska władza stwierdziła, że referendum było nielegalne i w świetle prawa odwołała parlament Katalonii. Niestety, wydaje się, że konfrontacja staje się nieunikniona. Zamieszki z policją w dniu referendum mogły być jedynie niewielkim incydentem zważając na to co może się jeszcze wydarzyć.

Oczywiście zamieszanie w Katalonii nie sprzyja rynkom walutowym. Obserwujemy istotne spadki euro do dolara. Tak słabo nie było od trzech miesięcy. Osłabiona waluta europejska negatywnie odbija się także na wartości złotego. Nasza waluta w ostatnim okresie była bardzo wspierana przez znakomite notowania akcja, a także dobra sytuacja euro, która umacniała rynek środkowoeuropejski, w tym oczywiście złotego. Na ten moment, wydaje się, że obecny kurs naszej waluty jest bardziej narażony na spadek. O umocnienie pozycji będzie niezwykle trudno.

Do spadków przyczyniła się również decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydował się przedłużyć program skupu obligacji w mniejszej skali. O ile była to decyzja przewidywalna, o tyle wszyscy są zaskoczeni, że EBC wykluczył jakiekolwiek zaostrzenie polityki pieniężnej. Dodatkowo, forma decyzji wyklucza podwyżkę stóp procentowym w przyszłym roku. Co za tym idzie, waluta europejska zahamuje z racji na brak motoru napędowego, który pozwoliłby na kolejne umacnianie się wartości euro. Poniedziałek zaczynamy zatem od delikatnych spadków i czekamy na rozwój sytuacji.

Ze szczególnym niepokojem spoglądamy w kierunku Katalonii, bowiem, jeżeli dojdzie do bezpośredniej konfrontacji, co wydaje się nieuniknione, konsekwencje mogą się okazać opłakane. W zasadzie, w obecnej sytuacji nie ma już żadnych dobrych rozwiązań, bowiem realne odłączenie się Katalonii od Hiszpanii i uprawomocnienie tej decyzji, również może skutkować znacznymi spadkami wartości euro. Rząd Hiszpanii doskonale zdaje sobie sprawę, że odłączenie najbogatszego regionu może spowodować kryzys. Pozostaje jeszcze inna kwestia. Niepodległość Katalonii mogłaby spowodować, że również Baskowie zaczęliby na poważnie myśleć o oddzieleniu się od Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *