Polski producent gier CD Projekt notuje ogromny spadek

CD Projekt to marka, która na polskim rynku funkcjonuje od roku 2011. Jednakże początki spółki sięgają roku 1988 kiedy firma powstała pod nazwą Optimus SA. Od 1994 roku spółka jest notowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. CD Projekt zasłynęło oczywiście z wielu produkcji, jednak największą popularność zdobyła seria gry Wiedźmin z naciskiem na trzecią odsłonę cyklu, która zdobyła ogromną popularność i sławę na całym świecie.

Teraz jednak, marka notuje bardzo poważne spadki, jeszcze 13 listopada za jedną akcję CD Projekt SA przyszłoby nam zapłacić blisko 125zł. W poniedziałek rozpoczęły się jednak drastyczne spadki wartości, w skrajnym momencie blisko 20%. Wczoraj, najniższa wartość akcji była bliska złamania granicy 100zł. Tak słabo nie było od roku 2014, kiedy spółka odnotowała najniższą w historii wartość 99,79zł za jedną wyemitowaną akcję. Co spowodowało tak drastyczne spadki?

Wielu pracowników CDP zdradziło anonimowo sekrety na temat zawirowań obecnych w spółce. Dokładnie chodzi o produkcję Cyberpunk 2077. Pracownicy, którzy w roku 2012-2013 dołączyli do firmy z obietnicą rozwijania tego projektu, w bardzo krótki czasie zostali przesunięci do tworzenia arcydzieła jakim okazał się Wiedźmin 3. Oczywiście nikt wtedy nie protestował, ponieważ gra okazała się strzałem w dziesiątkę i przyniosła ogromne dochody.

Kilka dni temu pojawiła się jednak informacja, że premiera gry Cyberpunk 2077 została przeniesiona nawet na rok 2020! Natomiast z wcześniejszych oświadczeń firmy wynikało, że gra bliska jest finalnej wersji i zadebiutuje na rynku w roku 2018. Przesunięcie premiery o dwa lata sprawiło, że wielu inwestorów straciło zaufanie do spółki CD Projekt i postanowiło sprzedać posiadane akcje. Pierwsza wyprzedaż pociągnęła za sobą kolejne tworząc niezwykle silny spadek wartości o niemal 20%.

Wtorek rozpoczął się od delikatnych wzrostów, środa natomiast kontynuuje powrót do wyższych granic cenowych. Na ten moment cena jednej akcji waha się w przedziale 105-107zł. Nastąpiła zatem korekta wzrostowa. Czy do końca roku CD Projekt wróci do pułapu 120zł? To zależy od dalszych posunięć i oświadczeń przyszłościowych ze strony zarządu spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *