Opcje binarne – krótki przewodnik dla początkujących graczy

Opcje binarne to dosyć nietypowy sposób inwestowania. Są one dostępnie niemal u każdego brokera Forex. W odróżnieniu od tradycyjnego sposobu inwestowania pieniędzy, w tym przypadku nie interesuje nas wielkość zmian w wartościach cen. Interesuje nas wyłącznie ich kierunek. To szczególnie korzystny sposób inwestowania dla wszystkich osób, którzy nie dysponują bardzo dużym kapitałem, a także rozległą wiedzą na temat inwestycji. Niemniej jednak, by skutecznie inwestować w opcje binarne, musimy posiadać pewne umiejętności analityczne. Bazowanie wyłącznie na szczęściu z całą pewnością nie należy do solidnych podstaw regularnych zysków.

Na czym polegają opcje binarne?

To bardzo proste, w przypadku opcji binarnych wybieramy interesujący nas instrument finansowy. Możemy wybrać pary walutowe, indeksy giełdowe, towary, surowce, a także kryptowaluty. Naszym zadaniem jest wskazać jak zmieni się cena danego instrumentu. Przy czym w najprostszej odmianie opcji binarnych High / Low stopień zmiany nie jest istotny. Zadaniem tradera jest bowiem określić jedynie czy cena instrumentu wzrośnie czy spadnie. Wybieramy również przedział czasowy, w którym otwarta będzie nasza pozycja. Standardową miarą jest 15 minut choć możemy wybierać zarówno dłuższy jak i krótszy okres czasu.

Rodzaje opcji binarnych

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje opcji binarnych. Opiszemy je po krótce, wskazując ich charakterystykę oraz poziom trudności. W zależności od wyboru opcji binarnych, inwestor może liczyć na mniejszy lub wyższy poziom zysku.

High / Low – najpopularniejsza opcja binarna, której działanie opisaliśmy w akapicie powyżej. Należy tu określić, czy w określonym przedziale czasowym wartość wybranego instrumentu finansowego wzrośnie lub spadnie. Jeżeli uważamy, że cena wzrośnie, wybieramy opcję Call. Jeżeli uważamy, że wartość instrumentu spadnie, wybieramy opcję „Put”. To najprostsza odmiany opcji binarnej, w której inwestor może liczyć na zysk rzędu 70-90% wartości stawki w zależności od oferty brokera.

Touch / Not Touch – W tym przypadku mamy do czynienia z nieco trudniejszą opcją binarną, która jest adresowana do doświadczonych inwestorów. W tym przypadku, trader ma za zadanie określić, czy wartość wybranego instrumentu finansowego uzyska określony poziom (Touch) czy też nie zdoła uzyskać takiego progu cenowego (Not Touch). Tutaj również wybieramy odpowiedni przedział czasowy, jednakże wartość zysku zazwyczaj jest wyższa z racji, że ta opcja wymaga dokładniejszego oszacowania ewentualnych zmian wartości co jest oczywiście trudniejsze.

Boundary – to zdecydowanie najtrudniejsza opcja binarna, w której należy oszacować w przybliżeniu stopień zmiany wartości instrumentu finansowego. W tym przypadku trader określa, czy w wybranym przedziale czasowym cena instrumentu utrzyma się w danym przedziale cenowym, czy może ten przedział opuści. Ta opcja binarna jest adresowana do doświadczonych traderów, którzy dobrze opanowali techniki analizy technicznej.

Short Term – czyli inwestycje krótkoterminowe. Jest to opcja, którą możemy zastosować w trzech powyższych rodzajach opcji. W tym przypadku przedział czasowy to od 30 sekund do 5 minut, natomiast inwestor zazwyczaj nie ma możliwości zrolowania pozycji, czyli wydłużenia terminu jej zamknięcia. Zdaniem wielu doświadczonych inwestorów, jest to opcja niezwykle losowa, ponieważ w tak krótkim okresie czasu ciężko prawidłowo oszacować kierunek zmiany.

Możliwości inwestora po dokonaniu zakupu opcji binarnej

Wybrałeś instrument finansowy, opcję binarną oraz przedział czasowy. Zakupiłeś pozycję za określoną stawkę i teraz bacznie obserwujesz, czy cena instrumentu rzeczywiście zachowuje się tak jak to oszacowałeś. W zależności od tego jak zachowuje się cena instrumentu, inwestor może podjąć dodatkowe decyzje w momencie, kiedy pozycja jest otwarta.

Double-Up – Możesz podwoić stawkę wniesioną na zakup danej pozycji. Ma to na celu podwojenie zysków. Oczywiście opcja ta jest ograniczona poziomem zysku w zależności od momentu, w którym dokonujesz podbicia. Jeżeli pozycja zbliża się ku zamknięciu i wszystko wskazuje na to, że Twój typ okazał się prawdziwy, prawdopodobnie nie będziesz mógł skorzystać z tej opcji, lub poziom zysku możliwy przy podbiciu stawki jest bardzo niewielki.

Sell – Jeżeli cena instrumentu finansowego zachowuj się zupełnie inaczej niż przewidywałeś, możesz zamknąć otwartą pozycję przed czasem otrzymując określoną część stawki. Ma to na celu ograniczenie dużych strat. Analogicznie do opcji Double-Up, im bliżej do zamknięcia pozycji, tym na mniejszy poziom zwrotu możesz liczyć.

Roll-Over – Otwarta przez Ciebie pozycja zbliża się ku zamknięciu, ale nie uzyskała określonego poziomu jaki zakładałeś. Roll-Over przydaje się przy opcjach binarnych Boundary oraz Touch / Not Touch. Dzięki niej możesz przedłużyć okres otwarcia pozycji zakładając, że cena akcji zachowa się tak jak przypuszczałeś, ale w dłuższym przedziale czasowym. Oczywiście za zrolowanie pozycji musisz zapłacić określoną stawkę. Czasami jednak, możliwość ta jest bardzo pomocna.

Opcje binarne – czysta losowość czy umiejętności?

Oczywiście każdy inwestor może założyć konto, wpłacić środki i rozpocząć handel opcjami binarnymi. Jednakże czy istnieją metody, które pozwalają w realny sposób oszacować zachowanie ceny instrumentu finansowego? Oczywiście, do tego służy analiza techniczna, czyli dogłębne śledzenie wykresu oraz charakterystycznych układów prognozujących określoną zmianę. Większość brokerów udostępnia swoim klientom obszerne materiały szkoleniowe, w których znajdziemy liczne poradniki oraz instrukcje na temat tego jak czytać wykres. Zdaniem ekspertów, analiza techniczna nie okaże się tak pomocna w przypadku opcji Short-term otwartych w bardzo krótkim przedziale czasowym. Dlatego też, inwestycje krótkoterminowe stosuje się wyłącznie przy bardzo wyraźnej tendencji kierunkowej, która z dużym prawdopodobieństwem utrzyma się jeszcze przez pewien czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *