Korea Północna wciąż trzyma dolara w dołku

Obecnie dolar amerykański kosztuje 3,5470 PLN. Jeszcze pod koniec czerwca jego wartość była większa o prawie 30 groszy. Jednakże zamieszanie na scenie politycznej doprowadziło do stopniowych spadków, z których dolar na ten moment nie może się podnieść, a trend spadkowy, choć w ostatnim czasie nieco wyhamował, wciąż kieruje kurs dolara w dół.

Głównym winowajcą takiej sytuacji jest Korea Północna, która w ostatnim czasie bardzo zwiększyła swoją aktywność w testach atomowych. Co więcej, testy te kończą się pomyślnie co tym bardziej niepokoi inwestorów. Dotąd, doświadczenia Korei Północnej z bronią atomową były nieszczególne. Sporo prób kończyło się niepowodzeniem. Ostatnie udane próby wskazują, że Pjongjang bardzo rozwinął swoją technologię rakietową i teraz stanowi istotne zagrożenie.

Istnieje pewien cytat przypisywany Einsteinowi: „jeżeli dojdzie do trzeciej wojny światowej, to druga będzie na pałki”. I to przeświadczenie widać w poczynaniach Stanów Zjednoczonych czy Rosji. Choć oba kraje bardzo często prowadzą między sobą spory na różne tematy, to jednak zachowują ostrożność ponieważ zdają sobie sprawę, że konflikty zbrojne nie przyniosą żadnych korzyści. Korea Północna to jednak zupełnie inny przypadek. Panuje tam reżim pod dyktatorską władzą Kim Dzong Una. Fanatyk nienawidzący reszty świata posiadający rakiety jądrowe? To nie napawa optymizmem.

Obecnie na scenie politycznej obserwujemy znany scenariusz. Korea Północna wbrew woli wielkich mocarstw dokonuje kolejnych testów. Stany Zjednoczone wyrażają głębokie zaniepokojenie i grożą odpowiedzią, której nie ma i za pewne nie będzie, tak długo, aż Korea nie wywoła prawdziwego zagrożenia dla świata.

Natomiast inwestorzy przyglądają się tym wydarzeniom i stwierdzają, że dolar nie jest na ten moment walutą stabilną i bezpieczną. Dekoniunktura sprawia, że kurs dolara spada w dół. Jak długo to potrwa? Tak długo, aż Korea Północna będzie grała na nosie wielkim mocarstwom. Choć spadki poniżej 3zł wydają się nierealne. W najgorszym scenariuszu waluta spadnie jeszcze o 15-25 groszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *