Korea Północna straszy po raz kolejny, ale na rynku spokój

Dzisiaj rano czasu lokalnego Korea Północna wystrzeliła kolejną próbę rakietową. Pocisk ponownie przeleciał nad północną Japonią w okolicy wyspy Hokkaido. Dotychczasowe próby rakietowe w wykonaniu Korei Północnej sprawiały, że na rynku notowaliśmy istotne spadki waluty japońskiej – jena oraz dolara amerykańskiego. Po dzisiejszej próbie trzeba przyznać, że inwestorom chyba znudziła się gra prowadzona przez Kim Dzong Una.

Na Koreę Północną spadają kolejne sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Korei Południowej oraz Unii Europejskiej. Dzisiaj ponownie zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ, która być może zdecyduje się na kolejne restrykcje wymierzone w reżim. Polityka Korei Północnej jest niezrozumiała, ale także, wyjątkowo niepokojąca. Po ostatnich sankcjach wiadome jest, że zyski z eksportu notowane przez Koreę Północną gwałtownie spadną, to nie powstrzymuje jednak reżimu przed kolejnymi próbami rakietowymi.

Nie mniej jednak, o ile jeszcze miesiąc temu po podobnej próbie rynki Forex notowały spadki, o tyle dziś, nie ma żadnych istotnych różnic wskazujących na to, że kolejni inwestorzy postanowili szukać bardziej bezpiecznych aktywów. Złoto okazało się trendem krótkotrwałym i po chwilowych wzrostach powróciło do trendu bocznego, w którym się utrzymuje. Dziś natomiast, zanotowano wzrost pary walutowej opartej na… dolarze amerykańskim i jenie. Należy to jednak traktować jako zbieg okoliczności nie powiązany z próbą rakietową Korei Północnej. Dodatkowo, dolar amerykański zwyżkuje po ostatnich spadkach spowodowanych huraganem Irma.

Rośnie także cena ropy naftowej. Po pierwsze – ze względu na utrudnienia w kolejnych dostawach ze Stanów Zjednoczonych dotkniętych huraganem. Po drugie – ze względu na sankcje nałożone na Koreę Północną. To dobra wiadomość dla inwestorów, ale gorsza dla kierowców, którzy zapłacą więcej za paliwo. Istnieje ryzyko, że do końca 2017 roku cena benzyny 95 może wzrosnąć do 5zł za jeden litr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *