Katalonia zdecydowała. Wartość Euro spada

Wczorajszy dzień w Katalonii był bardzo gorący. I nie mówimy tu o temperaturze, ale nastrojach mieszkańców, którzy od samego rana brali udział w referendum dotyczącym odłączenia Katalonii od Hiszpanii i stworzenie niezależnej jurysdykcji. Dochodziło do pomniejszych zamieszek, zdarzały się incydenty wyborcze i wywieranie presji na osobach, które były przeciwne. Mecz Dumy Katalonii, czyli FC Barcelony został rozegrany przy pustych trybunach ponieważ pojawiły się pogłoski, że kibice planują wedrzeć się na murawę by manifestować niepodległość od reszty Hiszpanii.

Aż 90% Katalończyków zagłosowało za odłączeniem się od Hiszpanii. Póki co, są to tylko wyniki, które pokazują, jak duża jest potrzeba niepodległości w tym regionie. Tyle tylko, że rząd Hiszpanii stanowczo sprzeciwia się odłączeniu Katalonii. Skrytykował także referendum twierdząc, że w głosowaniu powinni wziąć udział wszyscy obywatele Hiszpanii.

Na reakcje rynku nie trzeba było długo czekać. Od samego rana spada wartość Euro, które otarło się o granicę 4,25. Wyraźnie spada Eurodolar, który zbliża się do notowań najniższych od września i póki co nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić. Pogorszyły się także notowania IBEX, które zrzeszają najważniejsze hiszpańskie spółki. Co ciekawe, w dniu dzisiejszym niemal wszystkie europejskie waluty tracą na wartości. Wyjątkiem nie jest frank szwajcarski oraz funt.

Jednak takie spadki są całkiem zrozumiałe, zważając, że odłączenie Katalonii od Hiszpanii może spowodować bardzo istotne zawirowania gospodarcze w tym kraju. Nie będą one obojętne dla polityki Unii Europejskiej co bezpośrednio wpływa na sytuację euro. Czekamy na dalsze decyzje rządu w odpowiedzi na zdecydowane wyniki referendum. Teraz sytuacja na rynku może zależeć od kroków jakie podejmie hiszpański rząd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *