Katalonia skłonna do rozmów? Poranne spadki wartości Euro

Do późnych godzin wieczornych trwały obrady rządu Katalonii. Wielu inwestorów z niepokojem czekało na jakiekolwiek informacje, ponieważ mogły mieć one niebagatelne znaczenie dla kursów najważniejszych walut w Europie. Samo referendum wywołało nie małe spadki, a wszystko za sprawą ogromnej przewagi zwolenników odłączenia Katalonii od Hiszpanii. Zmiany gospodarcze w tym regionie mogą mieć wpływ na globalną sytuację na rynku. Przynajmniej przez pewien czas.

Ostatecznie, po wielogodzinnych obradach rząd Katalonii nie ogłosił niepodległości regionu i na ten moment jest skłonny rozmawiać z rządem Hiszpanii. To zdecydowanie dobra wiadomość dla inwestorów. Co prawda, po godzinie 8 kurs euro zanotował spadek z wartości 4,2964 na 4,2797. Nie jest dobra wiadomość dla traderów posiadających walory w postaci eurodolara. Jednak po spadku, na ten moment, kurs euro ponownie wraca do wartości 4,29. Gdyby Katalonia ogłosiła w nocy swoją niepodległość, zareagowałyby siły porządkowe Hiszpanii, a to mogłoby skutkować znacznie poważniejszymi spadkami.

Spadek w dół kontynuuje także funt brytyjski. Wczoraj we wczesnych godzinach popołudniowych jego wartość wynosiła 4,8126. Dzisiaj od rana trwają kolejne spadki do wartości 4,76. To efekt niezbyt owocnych rozmów premier Theresy May z przedsiębiorstwami brytyjskimi na temat Brexitu. Warto nadmienić, że jeszcze tydzień temu wartość funta dochodziła do granicy 4,86. To bardzo istotne spadki, które jak na radzie nie rokują najlepiej dla traderów posiadających walory oparte na funcie jako walucie bazowej.

Pochmurna aura za oknami oddaje to co dzieje się na rynku, ponieważ dla większości inwestorów dzisiejszy dzień, a przynajmniej jego pierwsza część, do udanych nie należy. Aktualnie, brak kolejnych decyzji w kwestii Brexitu oraz sytuacja Katalonii to dwa najważniejsze wydarzenia polityczno-gospodarcze, które oddziaływują na nastawienie inwestorów. Niejasności w tej kwestii wpływają na tendencję sprzedaży walut euro i funta brytyjskiego. Nieco inaczej reagują rynki obligacji i akcji. Od dzisiejszego ranka, notowania IBEX powędrowały do góry o 1,5 punktu procentowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *