Japonia z własną kryptowalutą w 2020 roku

Chiński portal alibaba.com wprowadził niedawno możliwość płatności przy pomocy telefonu komórkowego. Ta forma płatności po raz pierwszy pojawiła się w Chinach. Na odpowiedź Japonii w dziedzinie zrewolucjonizowania transakcji bezgotówkowych nie trzeba było długo czekać. Mizuho Financial Group oraz Japan Post Bank planują do roku 2020 wydać własną kryptowalutę, która będzie nosić nazwę J-Coin.

W tym roku w Japonii odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie. A zatem potrzeba wprowadzenia dodatkowych form płatności bezgotówkowych będzie dużym ułatwieniem dla osób z zagranicy, którzy przyjadą dopingować swoich zawodników w trakcie zmagań na najważniejszej imprezie sportowej.  Prezes Mizuho Financial Grup, Yasuhito Sato, decyzje argumentuje w następujący sposób:

Moim zdaniem, pieniądze elektroniczne w dzisiejszych czasach są znacznie lepszą formą płatności niż karty płatnicze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przy płatności kartą, sklepy są zmuszone ponieść pewną opłatę. W przypadku kryptowalut nie ma tego problemu.”

Inicjatywa stworzenia nowej waluty elektronicznej, J Coin, szybko zyskała poparcie największych banków w Japonii, inwestorów, a także osób, które interesują się tą tematyką. Wartość J Coina prawdopodobnie będzie jednak stała i uzależniona od aktualnej wartości jena japońskiego. System miałby działać w przeliczeniu 1:1. Klienci mogliby płacić za zakupy za pośrednictwem aplikacji mobilnych używając kodów QR. W ten sposób, sklepy ponosiłyby mniejsze koszty związane z płatnościami bezgotówkowymi.

Japonia od dłuższego czasu boryka się z dużym problemem transakcji gotówkowych. Także karty płatnicze nie są w stanie zniwelować tego problemu. Aż 70% wszystkich transakcji w tym kraju jest przeprowadzana w sposób tradycyjny, czy za pośrednictwem gotówki. Żaden kraj rozwinięty nie ma tak wysokiego współczynnika transakcji gotówkowych. J Coin miałby stanowić remedium na ten problem.

Japonia jest krajem, który preferuje gotówkę zważając na wysoką świadomość zagrożeń jakimi objęte są transakcje bezgotówkowe. Problem w tym, że transakcje gotówkowe nie są tak wydajne, dlatego też musimy spróbować przełożyć strukturę płatności gotówką na pieniądz elektroniczny” tłumaczy prezes Mizuho Financial Group.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *