Jak wykorzystać oscylator stochastyczny w analizie technicznej?

Oscylatory to inaczej wskaźniki, które pozwalają nam określić w jakim momencie znajduje się trend oraz ocenić prawdopodobieństwo utraty jego impetu oraz w którym miejscu to nastąpi. Innymi słowy, wskaźniki te mierzą zarówno tempo zmian jak i szybkość ruchów notowań z uwzględnieniem aktualnego poziomu cenowego. W zależności od dynamiki oscylatorów nie można używać kilku wskaźników na jednym wykresie. Każdego dnia traderzy tworzą nowe oscylatory spersonalizowane do własnych potrzeb. My omówimy najpopularniejszy i najczęściej stosowany.

Najważniejszym oscylatorem w analizie technicznej jest bez wątpienia oscylator stochastyczny. To również jeden z pierwszych wskaźników, na bazie którego powstawały kolejne. Jest niezastąpiony nie tylko w przypadku rynków Forex, ale również innych form inwestycji, takich jak akcje giełdowe. Oscylator stochastyczny zwany również stochastic to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, początkujących inwestorów bazujących na analizie technicznej.

Jak działa oscylator? Porównuje on ceny zamknięcia do średnich cen w wybranym okresie. Jest zbudowany z dwóch średnich kroczących, które zwykle oznaczamy jako %K oraz %D. Średnie określają miejsce na kontinuum, w którym znajduje się dana akcja. Obie linie wskazują nam dwa poziomy. Poziom wykupienia, kiedy trend rosnący traci impet, a także poziom wyprzedzenia rynku, kiedy trend spadkowy zaczyna wyhamowywać. Są to dwie skrajne pozycje wartości, które zazwyczaj zwiastują albo ustabilizowanie wartości, albo odwrócenie trendu.

Z poziomem wyprzedzenia rynku mamy do czynienia w sytuacji, gdy obie linie oscylatora wskazują poziom poniżej 20. W przypadku gdy wskaźniki przekraczają wartość 80 odnotujemy poziom wykupienia. Przy stosowaniu oscylatorów warto unikać bardzo zdecydowanych trentów, ponieważ ciężko będzie nam określić właściwy moment podjęcia działania. Moment ten wskazują nam linie, gdy średnia krocząca zwana linią szybką D% przetnie linie wolną K%.

Warto zatem bliżej zainteresować się tematyką oscylatora stochastycznego i wypróbować jego możliwości np. na koncie demo, tak aby bez potrzeby nie ryzykować utratą środków. Choć z początku może się to wydawać nieco trudne, metoda jest bardzo przejrzysta i klarowna, a co więcej, jej interpretacja nie podlega subiektywnym odczuciom inwestora, ale danym z wykresów. Zmniejszamy zatem efekt samospełniającej się przepowiedni, gdy bardziej kierujemy się naszymi życzeniami, aniżeli prawdziwą sytuacją i sygnałami rynkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *