Dolar powoli pnie się w górę po komunikacje Fed

Bank Centralny zgodnie z przewidywaniami nie podwyższył stóp procentowym na środowym posiedzeniu. Wydał jednak komunikat, że taką decyzję podejmie jeszcze w tym roku. Wieść o podwyżkach stóp procentowych pozytywnie wpłynęła na pozycję dolara, a zmiany wartości możemy określić z teorii o analizie technicznej jako formację V.

W praktyce oznacza to, że dolar wzrósł z poziomu 3,55 do wartości 3,62. Aktualnie jesteśmy świadkami trendu bocznego, który utrzymuje wartość dolara w graniach 3,59 – 3,60. Na ten moment ciężko przewidywać kolejne wzrosty amerykańskiej waluty. Najprawdopodobniej możemy jednak oczekiwać korekty i spadków dolara do granicy 3,57 – 3,58.

Swoją wartość umacniają zatem pary walutowe, w których dolar występuje jako waluta bazowa. Na przykład w przypadku pary USD/JPY zaobserwowaliśmy wzrost o 0,21%. Spadają natomiast pary, w których dolar amerykański jest walutą kwotową. EUR/USD spadło o 0,13%, zaś NZD/USD prawie o pół punktu procentowego. Na stabilnym poziomie utrzymała się natomiast para walutowa GBP/USD.

Centralny Bank poinformował, że od października rozpocznie redukcje sumy bilansowej, której aktualna wartość wynosi 4,5 biliona dolarów. Znaczącą część tych aktywów stanowią obligacje skarbowe. Fed poinformował także, że jeszcze w tym toku możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych pomimo, że prognozy inflacyjne obniżyły swój poziom do 1,5% do końca 2017 roku oraz do 1,9% w roku 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *