Co wpływa na wartość waluty?

Wiele osób zastanawia się jakie mechanizmy rządzą prawem rynku, wpływając na ceny walut. Dlaczego jedna jest droższa od drugiej? Dlaczego ceny walut tak szybko się zmieniają? Mechanizmów jest bardzo dużo, jednak najczęściej można je pogrupować na pewne konkretne czynniki, które w głównej mierze wpływają na to, jak zachowa się wartość waluty. Będziemy podawać konkretne przykłady, aby łatwiej zrozumieć to zagadnienie.

Na wartość waluty globalnie wpływa polityka Banku Centralnego danego kraju. Przez wiele lat Frank szwajcarski utrzymywał się na stałym poziomie, a wszystko za sprawą parytetów określonych przez Centralny Bank w Szwajcarii. Gdy polityka ta przestała być opłacalna dla kraju, Szwajcarzy zdecydowali się zlikwidować parytet utrzymujący stały poziom waluty. Jak pamiętamy, Frank gwałtownie podskoczył, co stanowiło duży problem dla osób posiadających kredyt w tej walucie.

Następnie, na wartość waluty wpływa poziom gospodarki oraz wartość PKB danego państwa. Im lepiej rozwinięta gospodarka tym wartość waluty wzrasta. Polska, choć należy do krajów rozwijających się, bazuje na wąskich obszarach rynkowych, które nie prosperują na przyszłość. Stąd też nasza waluta nie należy do najsilniejszych. Inna sytuacja prezentuje się z Euro. Jest to waluta europejska i wpływa na nią nie tylko sytuacja gospodarcza państw członkowskich, ale także globalny przemysł Unii Europejskiej, a także polityka prowadzona przez Europejski Bank Centralny.

Polityka również może wpływać na wartość waluty. Na ten przykład, dolar amerykański spadł po tym jak wybory w Stanach wygrał Donald Trump, który jest zwolennikiem reform oraz podwyższenia podatków. To sprawiło, że dolar przestał być tak solidną i bezpieczną inwestycją, dlatego taż, wiele osób zdecydowało się na sprzedaż waluty.

Tu dochodzimy do najważniejszego punktu. Wartość waluty zależy od inwestycji na rynku. Im więcej osób kupuję daną walutę tym jej wartość wzrasta. Im więcej osób sprzedaje – tym cena maleje. A zachowanie inwestorów na rynku jest uzależnione od wszystkich wyżej wymienionych czynników. To zatem ludzie w głównej mierze decydują o tym, która waluta postrzegana jest jako silna i bezpieczna, a która jako słabsza i nieopłacalna w aspekcie inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *