Broker XM blokuje kryptowaluty – inne serwisy pójdą w jego ślady?

Serwisy pozwalające śledzić poczynią innych inwestorów nie pozostawiają nam złudzeń. W ostatnich tygodniach gracze bazujący na kryptowalutach zarabiają naprawdę duże pieniądze. To oczywiście wiąże się ze stratami brokerów. Czy właśnie z tego względu bardzo popularny broker XM postanowił zablokować kryptowaluty? Niektórzy gracze na pewno stracą na tej decyzji. Jak zachowają się inne serwisy i czy grozi nam permanentny ban na waluty cyfrowe?

W poprzednim tygodniu, traderzy korzystający ze serwisu XM otrzymali maila, który informował ich, że broker zastrzega sobie możliwość wyłączenia opcji otwierania nowych transakcji na rynku kryptowalut. Jak się okazało, takie działanie było planowane i bardzo szybko weszło w życie. Wczoraj niektórzy klienci XM skarżyli się na brak możliwości otwierania nowych pozycji w parach kryptowalutowych: BTCUSD, DSHUSD, ETHUSD, LTDUSD, XPRUSD. Dziś natomiast otrzymali maila informującego o tymczasowym zwieszeniu rynku kryptowalut w platformie XM.

Broker podaje trzy powody podjęcia takiej decyzji:

  1. Brak sprawdzonych i wiarygodnych dostawców płynności na rynku kryptowalut, a w związku z tym, trudności w zapewnieniu optymalnej jakości usług w tym obszarze rynkowym.
  2. Punkt pierwszy narusza politykę firmy XM, która jest zobowiązana przestrzegać zasad zarządzania ryzykiem i chronienie interesów firmy jak i klientów.
  3. Obawa przed niekorzystnym wpływem kryptowalut na portfele inwestorów z racji na wysoką zmienność cen bazowych kryptowalut, a także szerokie spready. Znaczenie mają również rozbieżności w cenach kryptowalut bazowych na różnych giełdach.

W związku z tym, rynek XM zamyka się na kryptowaluty. Na jak długo? Tego nie wiemy. Broker obiecuje monitorować na bieżąco sytuację i informować o kolejnych zmianach. Duży problem mają natomiast inwestorzy posiadający w swoim portfelu kryptowaluty przynoszące obecnie straty. Broker XM prosi bowiem o zamknięcie wszystkich otwartych pozycji do piątku 22 grudnia do godziny 18:00. W innym razie, pozycje zostaną automatycznie zamknięte. To fatalna informacja dla wszystkich traderów, którzy inwestowali za pośrednictwem XM w kryptowaluty strategią Long Term.

Nie ulega wątpliwości, że taka decyzja firmy nie spotka się z przychylnością inwestorów. Wielu traderów może zmienić obecnego brokera. Tylko czy w ślad za XM nie pójdą inni brokerzy? Wiemy, że rynek kryptowalut jest mocno ograniczany. Wyższymi spreadami, a także ograniczoną ilość walut cyfrowych w jakie można zainwestować. Jesteśmy ciekawi, czy decyzja XM rzeczywiście ma charakter tymczasowy, czy może jeden z najpopularniejszych brokerów właśnie odciął się od kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *