Analiza techniczna – wprowadzenie

Zaczynamy ten arcyważny i obiecany temat. Analiza techniczna jest bardzo obszernym tematem i omówienie jej w jednym artykule jest niemożliwe. W księgarniach znajdziecie całe książki poświęcone temu narzędziu. Dziś zaczniemy jednak od wprowadzenia na temat analizy technicznej. W następnych dniach pojawią się natomiast konkretne metody jej przeprowadzania.

Analiza techniczna – czym właściwie jest?

O tym już trochę mówiliśmy. Analiza techniczna to techniki polegające na prognozowaniu przyszłych cen na podstawie analizy wykresów. Wyróżniamy trzy podstawowe trendy na rynku: Wzrostowy, spadkowy i boczny. Dokładnie śledząc zmiany wartości na wykresach możliwe staje się oszacowanie prawdopodobieństwa, z jakim w najbliższej przyszłości cena aktywa wzrośnie lub zmaleje.

U podstaw analizy technicznej znajdują się założenia:
1. Rynek dyskontuje wszystko – chodzi o podejście całościowe do ceny aktywa. Na wartość wpływa zatem sytuacja makro i mikroekonomiczna, aktualne wydarzenia na świecie oraz uwarunkowania gospodarcze i polityczne.
2. Ceny podlegają trendom – aktywa zawsze znajdują się w jednym z trzech trendów. Wyraźne sygnały oznajmiają nam kiedy nastąpi przełamanie i zmiana trendu
3. Historia się powtarza – to najważniejsze założenie analizy technicznej. Zakłada, że zachowania inwestorów pod wpływem określonych schematów powtarzają się i wpływają na wartość aktywa. Prowadząc analizę techniczną mamy możliwość określenia momentu, w którym dana wartość wzrośnie lub zmaleje.

Formacje i metody przeprowadzenia analizy technicznej

Prowadząc analizę wykresów napotykać będziemy różne, określone kształty, na podstawie których, możliwe jest szacowanie zmian wartości. Wyróżniamy dziesięć najważniejszych formacji w analizie technicznej, które będą szerzej opisane w kolejnych artykułach: Formacja trójkąta, formacja czworokąta, formacja diamentu, formacja spodka, formacja klina, formacja głowy i ramion, formacja flagi i chorągiewki, formacja V, formacja podwójnego powrotu oraz formacja Gartleya.

Dodatkowo, mamy do czynienia z kilkoma głównymi metodami przeprowadzenia analizy technicznej. W następnych artkułach na pewno omówimy cztery z nich: Wskaźniki analizy technicznej, poziomy Fibonacciego, świece japońskie oraz fale Elliotta. Być może pojawią się także inne metody jako rozszerzenie tych najważniejszych.

Z początku to wszystko może się wydawać trudne i skomplikowane, jednak spokojnie! W gruncie rzeczy wystarczy trochę skupienia i chęci żeby zrozumieć o co chodzi. Analizy technicznej nauczy się każdy człowiek, który poświęci na to trochę czasu i zaangażowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *