Analiza techniczna – formacja trójkąta, spodka i V

Dziś kilka porad dotyczących czytania wykresów przy wykonywaniu analizy technicznej. Spróbujemy wyjaśnić trzy podstawowe formacje z którymi się spotkasz, tak abyś mógł wykorzystać te schematy na swoją korzyść. Dzisiaj omawiamy formację trójkąta, spodka i V.

Formacja Trójkąta – rozpoznajemy ją zawsze wtedy gdy cena osiąga na zmianę dolne i górne ograniczenia formacji, a zakres wahań stopniowo spada. Formacja zaczyna się od najszerszego miejsca i kończy w najwęższym. Trzecia linia łącząca te dwa punkty tworzy nam trójkąt. Przyjmuje się, że zmiany w zakresie cen nastąpią zanim wartość aktywa dotrze do punktu złączenia linii tworzących nasz trójkąt. Wyróżniamy trójkąt zwyżkujący, zniżkujący i symetryczny.

Formacja Spodka – jedna z popularniejszych formacji do wykrywania momentu odwrócenia trendu. Po większym spadku, cena zaczyna się stabilizować i notować na zmianę umiarkowane skoki i spadki oscylując w podobnej wartości. W ten sposób określamy, że po istotnym spadku trend zaczyna wyhamowywać i stabilizować poziom, a następnie odbije się do dawnej wartości. Innymi słowy po wyhamowaniu trendu spadkowego następuje stopniowe przekształcanie do trendu wzrostowego.  Formacja ta występuje stosunkowo rzadko, ale jest niezwykle skuteczna.

Formacja V – jest to formacja bardzo gwałtowna, która może wystąpić a bardzo krótkim okresie czasu. Najczęściej zauważymy ją gdy na wartość wpłynie nagłe wydarzenie polityczno-gospodarcze o charakterze przejściowym. Wtedy, wartość zaczyna gwałtownie pikować w dół aż do granicy wartości krytycznej. Następnie pod presją linii wsparcia wartość  zaczyna ponownie wznosić się do góry. Wykres tworzy więc kształt V. Ciężko trafić w idealny, środkowy moment, w którym wartość przestaje spadać, a zaczyna rosnąć. Jednak nie jest to aż tak ważne. Aby zapewnić sobie zysk musimy na lewej linii spadkowej V trafić w niższy punkt kupna, aby potem na prawej linii wzrostowej wybrać moment położony wyżej, tak aby wartość przebiła cenę za jaką kupiliśmy aktywo.

To podstawowe trzy formacje. Zachęcam do dalszej lektury w podręcznikach ekonomicznych, gdzie znajdziecie wiele przykładów wykresów znajdujących się w określonej formacji. Już niebawem kolejna porcja formacji pojawiających się w analizie technicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *